کارگاه ابزار نوری

 

باسمه تعالی

 

کارگاه آموزشی ابزار نوری

 

اطلاعات قابل توجهی از منظومه خورشیدی و کهکشانها و بخشی از آنچه که از ساختار درونی اتم می دانیم از نوری که از آن ها دریافت می کنیم به دست آمده است . دریچه ای از عظمت عالم خلقت و نظام قانونمند آن به کمک نور به روی بشر گشوده شده است . علاوه بر این در زندگی روزانه هم بسیاری از اطلاعات از دنیای پیرامون مان به وسیله نور و مشاهده چشم به دست می آید . ثابت شده است که بخش قابل توجهی ازآموخته های ما از راه بینایی است .

آنچه با دیدن کند ادراک آن                          سال ها نتوان نمودن با بیان

ولیکن با توجه به محدودیت دید , فاصله بسیار دور سیارات و ستارگان و کوچک بودن ابعاد اتم این امکان برای ما وجود ندارد مگر اینکه از ابزارهایی مثل تلسکوپ , میکروسکوپ , دوربین و ... برای پی بردن به راز هستی کمک بگیریم .

با توجه به مطالب فوق و با بررسی کتب علوم ابتدایی و راهنمایی و فیزیک متوسطه بر آن شدیم تا درباره موضوعی مشترک کارگاهی آموزشی برگزار کنیم . در این کارگاه آموزشی قصد داریم تا در مورد آینه ها , عدسی ها و تشکیل تصاویردر آنها به عنوان ابزارهای اصلی در ساختار تلسکوپ و میکروسکوپ و... صحبت کنیم .

کارگاه آموزشی ابزارهای نوری با محورهای زیر برگزار می شود:

الف) نشان دادن پرتوهای موازی , همگرا و واگرا

ب ) آینه محدب و تشکیل تصویر مجازی در آن ( یک مورد آزمایش )

ج ) آینه مقعر و تشکیل آنواع تصاویر در آن ( شش مورد آزمایش )

د ) عدسی واگرا و تشکیل تصویر در آن ( یک مورد آزمایش )

و ) عدسی همگرا و تشکیل تصاویر  در آن ( شش مورد آزمایش )

ه ) کار با منشور و نشان دادن طیف  نور سفید

زمان : روزهای دوشنبه 10/10 و چهارشنبه 12/10/86

اجرای کارگاره توسط: حسین داداشی فاطمه عصاریان

گروه علوم تجربی سرپرستی مدارس ایرانی در سوریه، لبنان واردن

 

 

 

/ 1 نظر / 31 بازدید
مهدی رسولی

با سلام همکاران گرامی من دبیر علوم هستم از همدان ، کبودرآهنگ خوشحال می شوم از وبلاگ من دیدن فرمایید و نظر خود را در مورد فعالیت های کلاس من بفرمایید منتظر نظرات شما هستم با تشکر http://olomdarnegaheno.blogfa.com/ تجربیات من در کلاس علوم http://olomdarnegaheno.blogfa.com/cat-18.aspx